Skip Navigation Links

Doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.

NOVÉ PRACOVIŠTĚ MAGNETICKÉ REZONANCE V MASARYKOVĚ NEMOCNICI

publikováno: Městské noviny | autor: jnt

V ústecké nemocnici se finalizuje projekt „Doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů – Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem“. Hodnota tohoto projektu přesahuje částku 99 miliónů korun a pro jeho realizaci byla získána dotace z Regionálního operačního programu Severozápad resp. Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Jedním z pracovišť, které bylo v rámci projektu modernizováno, je Radiologické oddělení. Proto jsme požádali jeho primáře MUDr. Milouše Dernera o rozhovor.

Jakým zařízením bylo vaše oddělení vybaveno?

V rámci projektu jsme obdrželi především další pracoviště Magnetické rezonance (MR). Ke stávajícímu přístroji Magnetom Symphony (Siemens) přibyl nový, moderní přístroj Magnetom Avanto též firmy Siemens. Nový, 1,5 T přístroj má místo 4 již 18 kanálů a je tedy proti stávajícímu přístroji zřetelně výkonnější.

Pro jaká onemocnění se v naší nemocnici využívá diagnostika pomocí MR?

MR Imaging (MRI) je nezbytný pro vyšetření řady onemocnění mozku např. roztroušené sklerózy mozkomíšní, epilepsie, mozkových tumorů, časného stanovení mozkového infarktu, funkční vyšetření mozkové kůry, i vyšetření mozkových drah před neurochirurgickými operacemi. Naprosto nezbytné je MR vyšetření při poranění míchy.
Stále častěji provádíme i vyšetření břicha - jater, střev a pánve. Specifické je vyšetřování plodů v děloze k vyloučení, či potvrzení vrozených vývojových vad. Samostatnou kapitolu tvoří vyšetření kloubů, svalů a kostí. MRI též umožní vyšetření srdce, zejména stavu srdečního svalu před plánovanými kardiochirurgickými operacemi. Velmi výhodné je využití MRI pro vyšetření tepen, jak v oblasti hlavy, tak i na tepnách dolních končetin.

V čem spatřujete výhody nového MR pracoviště?

Proti stávajícímu MR přístroji umožňuje nové pracoviště zejména:
1. celotělové MR všech orgánů včetně všech tepen
2. vyšetření mléčných žláz, když diagnóza není jasná z předchozí mamografie ani následného ultrazvuku.
3. MR spektroskopii, tedy chemické vyšetření tkání zaživa s možností určit, zda se jedná o zhoubný či nezhoubný nádor zánět atd.
4. Takzvaná difuzní MRI umožní odlišit zhoubné i nezhoubné nádory či přítomnost metastáz, což je přínosné u onkologických pacientů.

Přístroj využívá novou technologii, díky níž lze zobrazit celé tělo ve vynikající kvalitě obrazů v rámci jednoho vyšetření až do délky 205 cm. Je možné i vyšetření pacienta tak, že hlava zůstává mimo měřící tunel, což je pozitivní zpráva zejména pro klaustrofobiky.
Největší výhodou je ale větší rychlost, která dává možnost nejen vyšetřit více klientů, ale hlavně zkrátí dobu potřebnou pro vyšetření. Rychlé stanovení diagnózy a bezodkladné zahájení léčby může v kritických případech zachránit život pacienta.

Přiložené soubory

29.06.2009

Evropská unieRegionální rada regionu soudržnosti Severozápad